Drzwi antywłamaniowe to inwestycja na lata, nie tylko w kwestii wykończenia domu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa jego mieszkańców.
Włamania do domów jednorodzinnych czy mieszkań nie są już aż tak częste, ale nadal się zdarzają. Z pewnością wpływ na to ma między innymi większa świadomość, jak ochronić gospodarstwo domowe przed niepowołanymi gośćmi oraz fakt, że kupowane przez nas produkty, takie jak drzwi czy okna, utrudniają bądź zupełnie uniemożliwiają wejście do wnętrza pod naszą nieobecność. Odstraszająco działają również rolety antywłamaniowe czy montaż przydomowego monitoringu.
Drzwi wejściowe są nie tylko wizytówką naszego domu, ale także pierwszym bastionem, z którym zmierzy się potencjalny włamywacz. Właśnie dlatego powinny być nie tylko ładne i dopasowane do pozostałej części domu, ale muszą również posiadać konkretne parametry pozwalające poczuć się bezpieczniej. Dobrze, jeśli są odporne na uderzenia oraz mają wysokie właściwości izolacyjne akustyczne i termiczne.
Zwiększona odporność drzwi na włamania oznaczana jest literami A, B i C, przy czym ostatnia zapewnia najwyższe bezpieczeństwo. Na klasę wpływa kilka istotnych czynników takich jak chociażby materiał, konstrukcja, okucia czy zamki.
Wygląd nie jest sprawą najważniejszą, jednak drzwi są bezdyskusyjną wizytówką domu, dlatego warto by były po prostu ładne i nam się podobały. W końcu to inwestycja na długie lata. Obecnie na rynku znajdziemy wiele modeli łączących w sobie piękno, wygodę i bezpieczeństwo. Co więcej, drzwi antywłamaniowe nie muszą być wykonane wyłącznie z metalu. Nie będziesz mieć żadnych problemów ze znalezieniem modelu przeszklonego bądź drewnianego o ciekawym designie. Dostępne są również opcje z aluminium, a także PCV. Niezależnie od tego, co wybierzesz, sprawdź dokładnie wszystkie parametry.
To kolejne ważne elementy brane pod uwagę przy wyborze drzwi antywłamaniowych. W ich przypadku warto podpytać ślusarza, które rozwiązania będą dla nas najskuteczniejsze. Ważne, by spełniały konkretne kryteria zapewniające bezpieczeństwo osób i przedmiotów zamkniętych w domu. Często wybierane są zamki drzwiowe wielopunktowe z wbudowanymi ryglami. W kwestii zawiasów warto postawić na model z 3 punktami. Powinny lekko pracować, a także uniemożliwiać wyjęcie drzwi z ościeżnicy. Istotne będą również różnego rodzaju rygle, bolce i haki antywłamaniowe montowane w skrzydle. Najlepiej, jeśli zamek uruchamia przynajmniej 4 rygle wysuwające się w różnych kierunkach. Tu zasada jest prosta: im więcej rygli – tym lepiej i bezpieczniej. Metalowe progi utrudniają wyważenie drzwi i są solidną podstawą odpowiadającą również po części za termoizolację.
Nie ma się co oszukiwać, przy wyborze drzwi antywłamaniowych warto zwrócić uwagę na producenta. To za jego marką stoją różnego rodzaju gwarancje i certyfikaty niezależnych ośrodków badawczych. Co więcej, w sieci możemy zapoznać się z opiniami innych klientów dotyczącymi interesujących nas modeli czy rozwiązań. Niestety często w parze z renomą idzie wyższy koszt, z którym musimy się liczyć. Jednakże biorąc pod uwagę komfort psychiczny i bezpieczeństwo rodziny w wieloletniej perspektywie, cena nie okazuje się aż tak wysoka.
Zdjęcie główne: christian koch/unsplash.com