Z jakich materiałów wykonać skalniak?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Oryginalny skalniak może z powodzeniem wprowadzić ciekawy charakter i bardziej alpejski klimat do ogrodu. Wiele osób zastanawia się, z jakich materiałów najlepiej go stworzyć. 

Rośliny wprowadzają wiele spokoju do naszej codzienności, dlatego warto zagospodarowywać nimi przestrzeń. Oprócz klasycznych gatunków warto zainteresować się także roślinnością pochodzącą z gór, o nieco innym charakterze. W tym artykule przytoczymy kilka wskazówek, które pomogą przygotować i stworzyć wymarzony skalniak w ogrodzie, na tarasie lub w donicy w domu. 

Skalniak – podstawowe informacje

Warto zacząć od tego, że skalniak wymaga odpowiedniego planu i przygotowania. Gęsto zasadzone rośliny mogą wymagać odmiennej pielęgnacji, dlatego należy wcześniej przemyśleć ich ułożenie i to, jaki będziemy mieli do nich dostęp. Niezależnie od tego, czy będzie to skalniak na skarpie w ogrodzie, czy taki na tarasie wykonany z opon – na początku najlepiej rozrysować go na kartce. Stworzenie listy gatunków pomoże też zaplanować zakupy i zorganizować inne potrzebne elementy, takie jak ziemia, piasek czy dekoracje. Warto zdecydować się także na konkretny rodzaj kamieni. Najlepiej prezentują się takie naturalne, przypominające kamienie z gór – o nieregularnych, nieco ostrych kształtach. Te o gładkich, zaokrąglonych bokach lepiej zostawić do wykładania ścieżek. Do skalniaka pasują między innymi piaskowce, wapienie, skały granitowe czy łupki. 

Ogród skalny na zewnątrz

Skalniak w ogrodzie powinien opierać się na naturalnym ukształtowaniu terenu. Najlepiej wygląda, jeżeli można go stworzyć na skarpie – pozwala to na kompozycję z roślin o różnej wysokości. Warto zainspirować się roślinnością górską i tamtejszym krajobrazem. Lepiej unikać idealnie równych, symetrycznych kompozycji. Osoby, które chcą osiągnąć ciekawy efekt, mogą wkomponować w skalniak niewielki wodospad. Całość będzie wyglądać zdecydowanie korzystniej, jeśli postawimy na lekki nieład i nieregularne formy. Jeżeli nie posiadamy w ogrodzie żadnych wzniesień, możemy stworzyć je samodzielnie. Wystarczy zbudować konstrukcję z drewna lub większych kamieni. Ciekawe efekty powstaną również po wykorzystaniu elementów takich jak podniesiony taras, boczna ściana lub część altany. Możliwości są nieograniczone. Wystarczy, że usypana górka nie będzie idealnie ułożona. Przy wybieraniu miejsca na skalniak w ogrodzie, należy wziąć pod uwagę nasłonecznienie oraz rodzaj gleby. Większość roślin górskich doskonale czuje się nawet w mało żyznej ziemi. Przyzwyczajone są do wysokogórskiej jałowej gleby oraz dużego nasłonecznienia. Zdecydowaną zaletą tych roślin jest odporność na spore amplitudy temperatur. Wybór skalniaków, które można ustawić w zacienieniu, jest zdecydowanie mniejszy, jednak też jest dostępny w popularnych sklepach. 

Jak stworzyć niewielki skalniak w domu?

Skalniak można stworzyć także wewnątrz domu. Nietypowym, choć interesującym rozwiązaniem jest posadzenie roślin w oponie. Taka rabatka świetnie się prezentuje – można ją trzymać zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Oponę można także pomalować i wyłożyć ją wewnątrz kamieniami, żeby lepiej komponowała się z roślinnością. Alternatywną opcją jest skalniak w donicy, który doskonale sprawdzi się jako dekoracja do sypialni czy salonu. Choć będzie to jedynie miniaturowa wersja tego, co można osiągnąć w ogrodzie, z pewnością również będzie cieszyć oko domowników. W dużej, stosunkowo płaskiej donicy należy ułożyć kompozycję złożoną z sukulentów, miniaturowych roślin. Projekt możemy wzbogacić o kamienie i kawałki drewna. Warto pamiętać, żeby całość miała w sobie element nieładu, aby uniknąć zbyt dokładnej formy. Coraz częściej skalniaki stają się nietuzinkowym prezentem na wyjątkowe okazje. Zdecydowaną zaletą roślin na skalniak jest to, że są dość mało wymagające w pielęgnacji i nie potrzebują dużo wody. To sprawia, że świetnie sprawdzą się w domach osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z hodowlą roślin.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*