Przydomowy plac zabaw może być świetną alternatywą dla publicznych placów zabaw znajdujących się na osiedlach czy przy parkach miejskich. To idealne miejsce dla naszych pociech, które na pewno poczują się na nim komfortowo i swobodnie. Sprawdźmy, jakie atrakcje można zapewnić naszemu maluchowi.
Dzieci uwielbiają ruch i swobodę, dlatego na przydomowym placu zabaw nie może zabraknąć bezpiecznych konstrukcji, po których dziecko może się wspinać i biegać. Dobrym pomysłem będzie zamontowanie małej ścianki wspinaczkowej bądź drabinek, które będą odpowiednio zabezpieczone. Na takim placu zabaw maluch na pewno będzie miał wiele miejsc do zabawy. Bardzo dobrym pomysłem są również huśtawki oraz małe karuzele, na których dziecko może ćwiczyć równowagę oraz huśtać się. Bardzo dobrym pomysłem na przydomowy plac zabaw jest umieszczenie dużej zjeżdżalni, która będzie połączona z drabinkami oraz małą ścianką wspinaczkową. Dla maluchów na pewno świetną zabawą będzie lepienie babek z piasku w piaskownicy. Warto wybrać taki model piaskownicy, w której istnieje możliwość przykrywania jej za pomocą specjalnej plandeki, co sprawi, że piasek będzie zawsze czysty i wolny od zabrudzeń, jakie mogą spowodować opadające liście czy zwierzęta, które odwiedzają nasz ogród. Piaskownice są obecnie wykonywane w różnych wielkościach, najczęściej z plastiku bądź desek, dzięki czemu tak lekką konstrukcję można bardzo łatwo przenieść w nowe miejsce. Aby dziecko mogło w sposób bezpieczny bawić się w ogrodzie, warto również zainwestować w duży parasol ogrodowy, który będzie chronił je przed słońcem, np. podczas zabawy w piaskownicy.
Ciekawym rozwiązaniem są również place zabaw dla dzieci, w których można połączyć zjeżdżalnię ze ścianą wspinaczkową oraz specjalne drabinki oraz liny do wspinania się. Dzięki nim starsze dzieci będą miały wiele powodów do zabawy, a taka konstrukcja może służyć jako zabawkowy zamek lub twierdzę dla małych łowców przygód. Dzięki takim placom zabaw dzieci mogą również odkrywać w sobie nowe umiejętności, uczyć się wspinania, czy równowagi.
Dla młodszych bardzo dobrą opcją jest umieszczenie na przydomowym placu zabaw tzw. ścieżki sensorycznej. Dzięki niej mogą one rozwijać swój zmysł dotyku. Ścieżkę można zbudować z różnej wielkości, obłych kamieni, a także z piasku czy żwiru. Dzięki różnym wielkościom i kształtom materiałów użytych do jej budowy dziecko może uczyć się rozróżniać ich wielkość i kształt. Takie ścieżki są bardzo polecane przez ortopedów, którzy zachęcają rodziców do spacerowania z dzieckiem po takiej ścieżce dla wzmacniania więzadeł i stawów.
Na przydomowym placu zabaw nie może zabraknąć również huśtawek. Dla młodszych dzieci polecane są huśtawki typu gniazdo, które obudowane są z każdej strony za pomocą miękkiego materiału. Dziecko znajduje się w bezpiecznym siedzisku, dzięki czemu mamy pewność, że nie wypadnie z niego podczas zabawy.
Bardzo ważne jest umiejscowienie przydomowego placu zabaw z dala od oczek wodnych, a także niebezpiecznych miejsc, takich jak rozdzielnia z prądem, czy też kable, które nie są zabezpieczone. Dzieci muszą czuć się na nim bezpiecznie, dlatego warto zadbać o jego równą nawierzchnię pozbawioną takich elementów jak kamienie czy żwir. Dobrym sposobem na zadbanie o bezpieczeństwo dzieci jest również pokrycie powierzchni przydomowego placu zabaw bardzo elastyczną nawierzchnią gumową, którą można umieścić w dowolnym miejscu na naszym podwórku. Dzięki niej dzieci będą mogły bezpiecznie się bawić. Sama powierzchnia jest stosowana również do miejskich placów zabaw, dlatego posiada odpowiednie atesty, a przy okazji bardzo łatwo ją myć za pomocą myjki ciśnieniowej. Jest ona również wyjątkowo odporna na ścieranie oraz promieniowanie UV.