Remont mieszkania – jakie prace można wykonać samodzielnie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jednym ze sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy w trakcie domowego remontu jest podjęcie się niektórych prac samodzielnie. Jednocześnie część z nich powinno się pozostawić fachowcom, którzy dysponują specjalistyczną wiedzą. Pozwoli to uniknąć dodatkowych kosztów związanych na przykład z przyszłymi naprawami. Jak zachować balans i mądrze rozdzielić prace między sobą a ekipą remontową?

Na samym początku warto się przyjrzeć zadaniom remontowym, które będziesz w stanie wykonać sam. Największą zaletą samodzielnych remontów jest oszczędność pieniędzy. To dobre rozwiązanie, bo po co płacić fachowcom, zamiast zrobić coś samemu? Z tego powodu dobrze jest wiedzieć, które naprawy można wykonać we własnym zakresie.

Jedną z nich jest skuwanie płytek. Tę czynność wykonuje się zazwyczaj w przypadku remontowania łazienki czy kuchni, ale na samodzielne skucie można się zdecydować w każdym innym pomieszczeniu, w którym znajdują się płytki. Jakie inne prace można wykonać samodzielnie w trakcie remontu mieszkania lub domu?

Drobne prace rozbiórkowe

Nie tylko skuwanie płytek może być wykonane samodzielnie. Osoby przeprowadzające remont mieszkania mogą również wykonać inne, drobne prace rozbiórkowe. Mogą to być demontaż rozmaitych elementów wyposażenia, wyniesienie mebli czy oczyszczenie przestrzeni, w której mają się zacząć prace remontowe.

Do drobnych prac rozbiórkowych zalicza się m.in. ściąganie wykładzin, usuwanie płytek i tapet. Wykonanie tych czynności jest w zasięgu każdego amatora i można sobie z nimi spokojnie poradzić bez pomocy eksperta.

Malowanie ścian

Do prac, które mogą zostać wykonane samodzielnie, zalicza się też malowanie ścian. Kluczowe jest odpowiednio przygotowane podłoże. Zanim na powierzchnię zostanie nałożona farba, należy pozbyć się wszelkich niedoskonałości. Z reguły są to stare powłoki i łuszczący się tynk. 

Całość należy uzupełnić gruntowaniem. Dzięki temu ściana nie będzie chłonąć farby. Malowanie jest o tyle proste, że nie wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu ani umiejętności posługiwania się nim. Co więcej, możesz mieć pewność, że efektywnie wykorzystasz zakupione materiały.

Prace kosmetyczne

Do prac kosmetycznych zaliczają się niewymagające czynności polegające na zmianach detali. Mogą to być na przykład malowanie szafek, wymiana uchwytów w drzwiach i szufladach lub wstawienie nowych, odnowienie blatu kuchennego czy pomalowanie albo zabezpieczenie balkonowej balustrady. Dzięki wykonaniu tych prac kosmetycznych można sprawić, że remont wejdzie na wyższy poziom i szybciej dobiegnie końca.

Które prace remontowe pozostawić specjalistom?

Nie wszystkie prace remontowe można wykonać samodzielnie. Dotyczy to przede wszystkim czynności wymagających specjalistycznej wiedzy. Może to być niebezpieczne dla zdrowia lub życia domowników albo spowodować w przyszłości kosztowne awarie.

Do prac remontowych, które lepiej pozostawić specjalistom, zaliczają się czynności z zakresu: elektryki, hydrauliki, montażu/wymiany/naprawy instalacji gazowej czy kładzenia pokrycia dachowego – jeśli mieszkanie znajduje się na poddaszu. 

Wspomniane prace remontowe wymagają zazwyczaj szerokiego zakresu wiedzy, umiejętności, a także doświadczenia, które nie są w zasięgu człowieka nieposiadającego odpowiedniego szkolenia czy wykształcenia.

Zdj. główne: Stefan Lehner/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*