Tchnijmy nowe życie w stare mury. Wyjaśniamy, jak przygotować się do remontu wiekowego domu i czy takie rozwiązanie jest w ogóle korzystne pod względem finansowym.
Każdy z nas, chcąc mieć swoje wymarzone miejsce na ziemi, decyduje się na budowę domu od podstaw, zakup gotowego budynku lub… remont starego domu, który bezsprzecznie stanowi spore wyzwanie. Wszystko zależy oczywiście od tego, iloma środkami dysponujemy i jakie są nasze wymagania oraz preferencje.
Remont starego domu obejmuje wiele etapów i trzeba się do niego odpowiednio przygotować. To nie jest czas ani miejsce na spontaniczne czy pochopne decyzje.
Pamiętajmy przy tym, że często nie mamy wiedzy, czy poprzedni właściciele cokolwiek robili z budynkiem, czy przykładali się do wszystkich robót, a może przez lata zupełnie nic nie ruszali. To pytania, na które możemy w ogóle nie uzyskać odpowiedzi.
Sprawdzamy zatem, w jaki sposób uniknąć ewentualnych przykrych niespodzianek i czy warto podejmować się remontu starego domu.
Podstawową sprawą jest opracowanie szczegółowego planu (i to spisanego – nie ustnego!) obejmującego pełny zakres prac remontowych, włączając te najdrobniejsze. Warto już na samym początku skorzystać z pomocy architekta lub projektanta wnętrz, który oceni wszystko profesjonalnym okiem oraz udzieli cennych rad i wskazówek.
Kluczowe jest wówczas ustalenie, czego wymaga od nas stan domu i z czym będziemy się mierzyć – czy burzymy i przesuwamy ściany, wymieniamy stolarkę okienną i drzwiową oraz kładziemy nową podłogę.
Co ważne, zawsze zaczynamy od prac najcięższych, konstrukcyjnych, mając na uwadze, że w każdej chwili remont może nas zaskoczyć. Następnie przechodzimy do prac naprawczych oraz wykończeniowych. Ostatnim krokiem jest montaż mebli, instalacja gniazdek elektrycznych, włączników i kinkietów.
Domy wymagające renowacji czy odbudowy mogą na pierwszy rzut oka wyglądać naprawdę pięknie. Niestety stan wizualny a techniczny to czasem dwie różne rzeczy.
Przykładowo nie mamy możliwości dojrzeć odspojenia tynków, krzywych ścian, tego, co kryje się pod boazerią czy tapetą. Podobnie jest ze stanem instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej oraz gazowej. Konieczna jest opinia fachowców, szczególnie gdy nie posiadamy dokumentów poświadczających ich konserwację. Najczęściej jednak są one do wymiany, podobnie jak okna i drzwi, przez które mogłoby niepotrzebnie uciekać ciepło (czasami wystarczy tylko ich odnowienie). Jeśli zaś chodzi o drewnianą podłogę, to po wykonaniu kilku prac może służyć jeszcze przez wiele lat. Deski możemy też oczyścić, przeszlifować i ułożyć na nowo.
Pozostaje jeszcze kwestia między innymi kafelków. Nie zawsze trzeba je skuwać i kłaść nowe. Te zachowane w dobrym stanie można pomalować specjalną farbą i zmienić tym samym ich wygląd.
Trudno jest oszacować, ile finalnie wyniesie nas remont starego domu, tym bardziej że jest to bardzo indywidualna kwestia – każdy budynek jest inny, tak samo jak wymagania jego właściciela.
Może się okazać, że konstrukcja domu jest naruszona i była wykonana ze słabej jakości materiałów, więc bardziej opłaca się wyburzenie go aniżeli remont. Ponadto wymiana więźby i pokrycia dachowego może znacząco podnieść koszty i remont starego domu przestanie być opłacalny.
Może się jednak okazać, że stan budynku jest na tyle dobry, że jego remont jest jak najbardziej korzystny finansowo. Pomoc doświadczonego specjalisty, a później fachowców jest w tej sytuacji nieoceniona.
Zdjęcie główne: Dan Meyers/unsplash.com