Remont starego domu – zalety i wady

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Na wielu forach budowlanych można znaleźć pytanie, czy opłaca się zakup i remont starego domu lub, czy warto przeprowadzić kapitalny remont w domu po rodzicach/ dziadkach? Czy może lepiej jest wyburzyć taki dom i na jego miejscu zbudować nowy?

Remont starego domu wcale nie taki straszny jak go malują

Remont starego domu budzi wiele skrajnych emocji. W internecie można znaleźć entuzjastów odnawiających samodzielnie stare domy, nadając im przy tym nowego blasku. O remoncie starego domu krąży wiele mitów i stereotypów – do najpopularniejszych należą:

Stary dom, to zawsze skarbonka bez dna

Remont każdego starego domu wiąże się z kosztami i często nieprzewidzianymi wydatkami. Szczególnie jeśli ma zostać zachowany jego dawny klimat. Aby otworzyć nietypowe elementy wykończenia domu, należy znaleźć odpowiednie materiały.

Ciągle będzie trzeba coś naprawiać

Kwestia ta jest nierozerwalnie związana ze stanem technicznym domu. Jeśli remont zostanie przeprowadzony w prawidłowy sposób, to ewentualne naprawy trzeba będzie wykonać, dopiero gdy coś się zepsuje. 

Stary dom to wieczny remont

Jeśli remont domu przekracza środki finansowe posiadane przez inwestora, to wtedy będzie on trwał długo. Najczęściej czas przeprowadzanego remontu jest zależny wyłącznie od ilości posiadanych funduszów i ekipy wykonującej remont.

Wady i zalety remontowania starego domu

Zalety remontu:

  • często jest bardziej opłacalny niż budowa nowego domu,
  • szybkość wykonywania prac,
  • można w nim mieszkać, a prace wykonywać stopniowo,
  • często nie trzeba doprowadzać do domu mediów, ponieważ wystarczy tylko podłączenie budynku do sieci kanalizacyjnej,
  • solidność wykonania konstrukcji budynku,
  • oryginalność bryły budynku,
  • ułatwione kwestie prawne.

Wady remontu:

  • generuje często duże koszty trwające latami,
  • brak możliwość stworzenia harmonogramu prac,
  • w wielu przypadkach wymagana wymiana instalacji na nową,
  • kiepski rozkład pomieszczeń,
  • brak właściwej dokumentacji.

Remont starego domu ma wiele zalet i wad, lecz ostateczna decyzja o przeprowadzeniu remontu powinna być indywidualna – każdy budynek jest inny, ma inny stan techniczny.

Remont starego budynku opłaca się tylko wtedy, gdy jego koszt nie przewyższa kwoty wybudowania lub zakupu nowego budynku.

Zakup starego domu – na co należy zwrócić uwagę?

Przed zakupem starego domu, warto ocenić jego stan konstrukcji nośnej (stan ścian), czy nie ma żadnych pęknięć, pleśni. Warto jest się również dowiedzieć, z jakich materiałów został wybudowany dom – zdarza się, że dom został wzniesiony z wątpliwej jakości materiałów, które nie spełniają obecnych standardów. Jeśli na ścianach są zbyt duże uszkodzenia, to dom nadaje się tylko do rozbiórki – koszt generalnego remontu przekracza koszt wyburzenia i postawienia nowego.

Jeśli stary dom jest w dobrym stanie, to warto oszacować, ile będzie kosztował całkowity remont domu. Warto do tego zatrudnić doświadczonego fachowca. 

Koszty remontu domu

Stan dachu w remontowanym domu

Jedną z droższych prac jest remont całego dachu. Jeśli więźba jest w dobrym stanie i dach wymaga tylko ewentualnej zmiany pokrycia, to cena takich prac nie powinna być duża.

Sytuacja jest odwrotna, jeśli stary dom wymaga całkowitej zmiany pokrycia dachowego i więźby – są to bardzo duże inwestycje, które często powodują, że remont się nie opłaca.

Wymiana stolarki okiennej

Remont starego domu zawsze związany jest z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej. W starych domach najczęściej są nieszczelne lub przestarzałe okna, które należy wymienić na nowe. Nie jest to duże obciążenie dla budżetu – koszt jednego nowego okna to około 500 zł.

Instalacje

Jednym z większych wydatków jest wymiana instalacji. W wielu przypadkach jest to wymiana całej instalacji elektrycznej oraz ogrzewania. Koszt takiej wymiany instalacji warto ustalić indywidualnie z wykonawcą.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*