Sposoby na zabezpieczenie mieszkania przed włamaniem

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Każdy z nas chce, aby jego mieszkanie było miejscem bezpiecznym. Warto więc o to bezpieczeństwo dodatkowo zadbać. Poznaj sprawdzone sposoby na zabezpieczenie mieszkania przed włamaniem.

Podstawa ochrony domu, czyli drzwi antywłamaniowe

Podstawową formą ochrony domu przed włamaniami, jest zamontowanie drzwi antywłamaniowych. Jednak jak je wybrać, aby spełniały dobrze swoją funkcję? Drzwi antywłamaniowe powinny mieć przede wszystkim odpowiednie zawiasy, które uniemożliwiają wyjęcie skrzydła z ościeżnicy.

W tego typu drzwiach montuje się więc specjalne bolce lub haki antywłamaniowe, które dodatkowo blokują wyjęcie ich w przypadku przecięcia zawiasów. Bardzo ważnym elementem jest również zamek. Pamiętaj, że im większa liczba rygli, tym drzwi są bardziej odporne na wyważanie.

Okna antywłamaniowe – najlepsza ochrona przed złodziejami

Najskuteczniejszą metodą ochrony przed potencjalnym włamaniem, szczególnie jeśli mieszkasz w domku lub na parterze albo pierwszym piętrze, są okna antywłamaniowe. Pamiętaj jednak, że w przypadku takich właśnie okien, istnieje sześciostopniowa skala bezpieczeństwa – najlepsze i najbezpieczniejsze są okna o klasie 6. Jeśli zdecydujesz się już na zamontowanie okien antywłamaniowych, możesz także wzbogacić je o dodatkowe systemy chroniące, na przykład specjalne okucia, które uniemożliwiają wysunięcie okien z zawiasów. Z całą pewnością przyda się też klamka, która jest blokowana przez zamknięcie jej od wewnątrz na klucz.

Jeśli chodzi o zabezpieczenie okien, to warto też rozważyć zakup rolet antywłamaniowych. Jest to nic innego, jak rolety posiadające wzmocnione prowadnice oraz pancerz.

Systemy alarmowe

Dobrze jest także rozważyć dodatkowy środek ochrony domu, jakim są systemy alarmowe oraz monitoring. Sama obecność takiego systemu zmniejsza prawdopodobieństwo włamania, ponieważ, według Raportu “Securing Home and Business”, domy bez systemów bezpieczeństwa są 2,7 razy bardziej narażone na włamanie.

Monitoring i alarm przydają się zwłaszcza podczas dłuższych wyjazdów lub jeśli jesteś całe dnie poza domem. Ich dodatkowym plusem jest fakt, że nie tylko chronią Twój dom, ale także wzbudzają czujność Twoich sąsiadów – jeśli usłyszą alarm, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zauważą coś niepokojącego i powiadomią odpowiednie służby.

Ubezpieczenie mieszkania

Mówiąc o bezpieczeństwie w mieszkaniu, warto także wspomnieć o ubezpieczeniu, które zabezpieczy Twoje mieszkanie nie tylko przed włamaniem i kradzieżą, ale także przed wieloma innymi zdarzeniami losowymi.

Podstawowa polisa zazwyczaj chroni jedynie nieruchomość i elementy stałe, jednak dla dodatkowego zabezpieczenie swojego mienia, możesz poszerzyć ją także o ruchomości domowe, czyli wyposażenie mieszkania lub domu takie jak sprzęt RTV lub meble. Pamiętaj też, że aby taka polisa rzeczywiście miała sens, konieczna jest jej odpowiednia kwota. Przeanalizuj wartość rynkową Twojego mieszkania oraz znajdujących się w nim przedmiotów, które mogłyby zostać skradzione lub zniszczone przez włamywaczy  i wybierz ubezpieczenie na taką samą kwotę. Pamiętaj, że suma ubezpieczenia to najwyższa kwota, na jaką możesz liczyć w razie szkody, więc należy ją dobrać uważnie.

Zdj. główne: Markus Winkler/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*