Budowa własnego domu to marzenie niejednego z nas. Wymaga ona od nas dużych nakładów finansowych oraz wiele cierpliwości. Niestety proces ten zajmuje dużo czasu i jest podzielony na etapy. Jednym z nich jest tak zwany stan surowy. Co wchodzi w jego skład i kiedy możemy mówić o jego zamknięciu? I najważniejsze: ile może kosztować jego ukończenie?
Stan surowy zamknięty to pierwszy i najważniejszy etap budowy domu mający miejsce od razu po ukończeniu prac związanych ze stanem surowym otwartym. To czas, kiedy nie możemy jeszcze zamieszkać w naszym wymarzonym domu, choć koniec budowy jest już zdecydowanie bliżej niż dalej. Nie wolno nam zapominać, że wznoszenie domu podzielone jest na poszczególne etapy, których nie da się pominąć. Po wykopaniu i wylaniu fundamentów mamy do czynienia ze stanem surowym otwartym, dzięki któremu widzimy już, jak prezentować się będzie zarys nieruchomości. Wszystko to z powodu wzniesionych już ścian nośnych, stropów, schodów wewnętrznych, pokrycia dachowego czy komina.
Kolejnym i kluczowym dla nas w tym momencie etapem jest stan surowy zamknięty. Mamy w nim już gotową konstrukcją nośną, drzwi zewnętrzne, a także wstawione okna i położony dach. Do tego dochodzą również montaż rynien, wszelkie obróbki blacharskie dachu, budowa wewnętrznych ścianek działowych oraz wstawienie drzwi garażowych, jeśli projekt zakłada takie rozwiązanie. Stan surowy zamknięty budynku oznacza, że jest on również odpowiednio zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi takimi jak śnieg, deszcz czy wiatr. Jak sama nazwa wskazuje, budynek jest nadal w stanie surowym, więc jego wnętrze pozostaje nietknięte, jednak jest ono przygotowane do dalszych prac wykończeniowych. W tym momencie możemy mówić niemal o ukończeniu prac zewnętrznych, z pominięciem docieplenia, wykończenia i elewacji, którymi ekipa zajmie się zapewne na samym końcu inwestycji.
Prawo budowlane nie ma konkretnej definicji określającej surowy stan zamknięty. Ważne jest, by przed samym rozpoczęciem prac upewnić się, czy wynajęta przez nas ekipa zdąży ukończyć ten etap do końca sezonu budowlanego. Jest to o tyle ważne, że w chwili zamknięcia stanu surowego nie musimy troszczyć się o dodatkowe zabezpieczenie budowy przed zimą.
Kiedy mówimy o stanie surowym zamkniętym, trudno tak naprawdę podać konkretną kwotę. Wiele zależy w tym przypadku od projektu domu, jego wielkości, liczby kondygnacji oraz tego, czy zakłada on piwnicę. Dodatkowo koszt jest uzależniony od tego, jakich materiałów będzie używała ekipa, czy będą to produkty z niskiej, średniej czy wysokiej półki. W ostatnim czasie mamy niestety do czynienia z nieustannie zwiększającą się inflacją, która doprowadziła do drastycznych wzrostów cen wszystkich materiałów budowlanych, a także usług.
Zwykle jednak stan surowy zamknięty obejmuje ok. 30–50% kosztów całej budowy. Do tej pory umownymi, obowiązującymi kwotami był zakres od 150 tysięcy złotych do 250 tysięcy złotych przy nieruchomości o maksymalnej powierzchni do 100 metrów kwadratowych. Obecnie jednak kwoty te mogą dobić nawet do 300 tysięcy. Dlatego też jeszcze niedawno możliwy pułap 100 tysięcy złotych przy dużym cięciu kosztów za stan surowy zamknięty obecnie nie jest już osiągalny.
Zdj. główne: 2211438/pixabay.com