Własna elektrownia słoneczna krok po kroku

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Sektor energii słonecznej odnotował szybki wzrost w ciągu ostatniej dekady, a głównym czynnikiem, który przyczynił się do tego, był wzrost domowych elektrowni słonecznych, pojawiających się na całym świecie. Dostarczają energii elektrycznej do sieci elektroenergetycznej. 

Panele fotowoltaiczne

To najważniejszy i niezbędny element we własnej elektrowni słonecznej. Tak, jak w przypadku każdego obwodu elektrycznego, ogniwa słoneczne wytwarzają energię, generując przepływ elektronów. Składa się z czterech warstw, przy czym dwie skrajne to płytki przewodzące, z których elektrony będą płynąć do źródła zasilania. 

Dwie wewnętrzne warstwy wykonane są z dwóch rodzajów krzemów. Jeden został naładowany dodatnio (z mniejszą liczbą elektronów niż standardowy krzem), a drugi- ujemnie (z dodatkowymi elektronami). To właśnie z nimi reagują cząsteczki światła, zwane fotonami.

dach z solarami
Image by RosiePosie, from: pixabay.com

Czym jest farma fotowoltaiczna?

Jeśli chcesz zastosować na dużą skalę panele fotowoltaiczne do wytwarzania ekologicznej, czystej energii elektrycznej, pomyśl o farmie fotowoltaicznej. Zazwyczaj zajmuje 40-4000 arów. Zanim zostanie zaakceptowana, przechodzi rygorystyczną procedurę planowania. Specjalista bierze pod uwagę przydatność konkretnego miejsca, potencjalny wpływ na ten obszar i cele w zakresie energii odnawialnej.

Warto podkreślić, że farmy fotowoltaiczne są najbardziej przyjaznym dla przyrody sposobem wytwarzania energii. Wspierają zagrożone gatunki, takie jak pszczoły. Nie mają ruchomych części, a konserwacja jest minimalna w porównaniu z innymi technologiami.

W jaki sposób przetwarzana jest energia?

Panele słoneczne wytwarzają energię w postaci prądu stałego, podczas gdy nowoczesny system elektryczny korzysta z prądu przemiennego, dlatego do każdego panelu dołączony jest zwykle falownik. Warto wybrać statyczny model, ze względu na mniej skomplikowaną konserwację. Musi sobie radzić z ciągle zmieniającymi się warunkami środowiskowymi, takimi jak temperatura i nasłonecznienie. 

Dlaczego warto zbudować elektrownię słoneczną?

Obracane panele słoneczne montowane są zazwyczaj na pierścieniach ślizgowych. Dzięki temu mogą lepiej łapać promienie słoneczne, by wygenerować optymalną ilość energii. Ponadto,  gdy system paneli słonecznych jest ograniczony przestrzenią dachową, ograniczeniami architektonicznymi i estetyką, ogromne połacie niezagospodarowanego terenu można wykorzystać jako elektrownię słoneczną. Korzysta z otwartych, płaskich terenów, gdzie potencjalne zacienienie nie stanowi problemu. Posiadanie paneli skoncentrowanych  w jednym miejscu sprawia, że konserwacja i naprawy są znacznie łatwiejsze i bardziej ekonomiczne niż tradycyjne rozwiązania.

Panele słoneczne  – ile potrzebujesz?

Aby określić liczbę potrzebnych paneli słonecznych, musisz zacząć od wymaganej kWh. Musisz dowiedzieć się, ile energii zapewni dany panel słoneczny, określając współczynnik produkcji panelu dla danego obszaru. Istnieją kalkulatory, których możesz użyć do określenia długoterminowych oszczędności i wstępnych szacunków kosztów, biorąc pod uwagę typ i lokalizację dachu.

pracownicy montują panele słoneczne
Image from: pxhere.com

Czy moduły słoneczne zanieczyszczają glebę pod lub wokół nich?

Ogniwa fotowoltaiczne na bazie krzemu cieszą się dużą popularnością. Większość modułów ma szklany front, który chroni ogniwo PV i aluminiową lub stalową ramę. Badania pokazują, że wypłukiwanie metali śladowych z modułów jest mało prawdopodobne ze względu na szczelną naturę zainstalowanych ogniw.

Niektóre modele wykorzystują tellurek kadmu. Związki kadmu są toksyczne, ale badacze twierdzą, że nie mogą być emitowane z modułów w czasie normalnej pracy, a nawet w trakcie pożarów. Wymagane są bowiem temperatury spalania przemysłowego, które są znacznie wyższe niż w przypadku pożarów traw.

Czy moduły słoneczne podgrzewają i wysuszą roślinność lub uprawy?

Nie musisz się o to martwić. W rzeczywistości moduły będą chłodzić uprawy i roślinność znajdującą się pod spodem w ciągu dnia ze względu na zacienienie. Dodatkowo będą je grzać w nocy. Badania wykazały, że elektrownia słoneczna nie ma wpływu na tempo wzrostu upraw. Pozwalają uprawiać rośliny odporne na cień, jednocześnie wydłużając okresy wegetacji i zmniejszając zapotrzebowanie na wodę

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*