Podwieszany sufit do salonu wady i zalety takiej aranżacji

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Sufity podwieszane jeszcze do niedawna były stosowane głównie w przestrzeniach biurowych. W ostatnich latach coraz częściej można je jednak spotkać także w przestrzeniach mieszkalnych, zwłaszcza jeśli chodzi o salonowe wnętrza. Czym więc jest sufit podwieszany i jakie są jego wady i zalety? 

Czym jest sufit podwieszany? 

Sufit podwieszany to specjalistyczna konstrukcja, która oparta jest na stelażach, najczęściej wykonywanych z metalu, do których montowane są płyty kartonowo-gipsowe. Wykonanie polega na przykręceniu ram wykonanych ze stali do sufitu oraz stykających się z nim ścian, a następnie przykręceniu płyt, którymi mogą być nie tylko płyty kartonowo-gipsowe, ale także drewniane czy metalowe. Jednak najczęściej wybierana jest klasyczna opcja w postaci płyt g-k, które pozwalają na ich wykończenie w dowolny sposób, zapewniając tym samym wiele możliwości aranżacyjnych. 

Skąd wynika popularność sufitów podwieszanych w salonach? 

Sufity podwieszane pozwalają przede wszystkim w prosty i efektowny sposób podkreślić aranżację wnętrza. Doskonale współgrają z wnętrzami zarówno w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. Zwłaszcza jeśli w przypadku tego drugiego zostaną połączone z oświetleniem wpuszczanym w ich powierzchnię. Tego typu konstrukcje cechują się także dużą funkcjonalnością, gdyż mogą być wykańczane zarówno w klasyczny sposób za pomocą farb, jak i płytek czy też elementów lustrzanych, optycznie powiększających wnętrze. 

Zalety sufitów podwieszanych 

Jak każde rozwiązanie także sufity podwieszane stosowane w salonach posiadają zarówno swoje zalety, jak i wady. Skupmy się jednak najpierw na plusach tego typu konstrukcji w przestrzeniach mieszkalnych. 

Sufity podwieszane przede wszystkim cechują się szybkim i prostym montażem, dzięki czemu można w sprawny sposób wykończyć wnętrze. Ponadto za sprawą swojej konstrukcji pozwalają także skutecznie obniżyć strop, dlatego też bardzo często są wykorzystywane w starych budynkach. 

Dodatkowo sufity podwieszane pozytywnie wpływają także na komfort cieplny wnętrz, gdyż umożliwiają zastosowanie pod płytami dodatkowej warstwy izolacji w postaci na przykład wełny mineralnej. Jednocześnie w takiej sytuacji automatycznie zostanie także poprawiony komfort akustyczny wnętrz z takimi sufitami. 

Zastosowanie sufitu podwieszanego doskonale sprawdzi się także w mieszkaniach zlokalizowanych na poddaszach. Pozwala on bowiem skutecznie i estetycznie ukryć niewielkie skosy i wyrównać proporcje wnętrza. Jest także doskonałym elementem maskującym przewody elektryczne, zwłaszcza w przypadku zastosowania punktowego oświetlenia wnętrza. 

Wady zastosowania sufitu podwieszanego

Sufity podwieszane w salonach to jednak nie tylko plusy, ale także minusy, wśród których należy przede wszystkim wymienić to, że niekorzystnie wpływają na konstrukcje stropów budynków, nadmiernie je obciążając. Dlatego też nie zawsze ich wykonanie jest możliwe, zwłaszcza w przypadku starego budownictwa. Dodatkowo płyty kartonowo-gipsowe, stanowiące główny budulec tego typu sufitów, są również o wiele mniej odporne na działanie wilgoci, dlatego wykonywanie takiej konstrukcji w przypadku salonów połączonych z aneksami kuchennymi również nie jest najlepszym pomysłem. 

Sufity podwieszane w salonach uniemożliwiają także zamontowanie na nich ciężkich lamp w postaci efektownych żyrandoli, które mogłyby zbyt mocno obciążać całą konstrukcję. 

>> Zobacz też: Jakie oświetlenie wybrać do mieszkania na poddaszu?

Na co zwrócić uwagę montując sufit podwieszany w salonie? 

Bez względu na wady i zalety sufitów podwieszanych, przy montażu należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby metalowy stelaż, na którym mają być mocowane płyty g-k, był rozłożony odpowiednio gęsto, zapewniając im właściwe podparcie i stabilność. Istotne jest także zachowanie właściwego poziomu tego typu płyt, które nie tylko wpływają na estetykę sufitu, ale także możliwość zamontowania na nim na przykład oświetlenia. 

Podsumowując, sufity podwieszane w salonach polecane są w szczególności tam, gdzie istnieje konieczność obniżenia wysokości stropu. Nie należy ich jednak stosować we wnętrzach narażonych na podwyższoną wilgotność powietrza.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*