Zadbaj o swój ogród! Domowe sposoby na mszyce

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Mszyce są jednym z popularniejszych szkodników roślin. Owad ten swoim żerowaniem może doprowadzić do uschnięcia wiele gatunków roślin.

Czym są mszyce?

Mszyce są szkodnikiem roślin uprawnych. Na świecie istnieje około 3 tys. gatunków mszyc, które osiągają wielkość od 2 do 5 mm. Owady żerują głównie na młodych pędach, kwiatostanach i pąkach kwiatowych. Niektóre gatunki mszyc żerują także na szyjce korzeniowej i korzeniach.

>> Przeczytaj także: Ćma bukszpanowa. Sposoby zwalczania szkodnika

Objawem żerowania mszyc na roślinach jest zwijanie się pędów i liści, żółknięcie, a z czasem zamieranie rośliny.

mszyce na liściu
Photo by Meli1670 from Pixabay.com

14 domowych oprysków na mszyce

1. Ocet

Należy rozrobić ocet z wodą 1:10 (1 l wody i 100 ml octu). Do tej mieszanki należy wlać kilka kropel płynu do mycia naczyń. Przygotowany roztwór należy wlać do spryskiwacza i spryskać roślinę.

2. Wywar z cebuli

Do przygotowania wywaru będzie potrzeba 1 duża cebula na 1 l wody. Cebulę należy pokroić w kostkę i gotować przez 30 min. Następnie wywar należy ostudzić i spryskać nim roślinę.

3. Czosnek

Do przygotowania roztworu potrzebne jest 3-4 ząbków czosnku i około 0,5 l zimnej wody. Czosnek należy bardzo drobno posiekać i przełożyć do słoika, następnie zalać  zimną wodą. Roztwór należy przechowywać przez 24h w ciemnym miejscu. Następnie należy rozcieńczyć powstały płyn wodą w proporcji 1:1 i przelać do butelki ze spryskiwaczem.

4. Wyciąg z pokrzyw

Do przygotowania wyciągu z pokrzyw będą potrzebne 1 kg pokrzyw i 10 l wody (może być deszczówka). Zalane wodą pokrzywy należy odstawić na dobę, a następnie przecedzić i przelać do spryskiwacza.

>> Zobacz też: Najprostszy sposób na kreta. Siatka przeciw kretom

5. Mleko i woda

Mleko i wodę należy wymieszać w proporcji 1:1, a następnie przelać do spryskiwacza i wykonać oprysk rośliny. Najlepiej wykorzystać mleko prosto od krowy.

6. Szare mydło

Aby przygotować mieszankę, należy rozpuścić 20 g szarego mydła w 1 l ciepłej wody. Gdy roztwór ostygnie, można przelać go do spryskiwacza i wykonać zabieg.

7. Wyciąg z mniszka lekarskiego

Aby wykonać wyciąg z mniszka potrzebne jest około 400 g liści mlecza oraz 10 l wody. Liście należy zalać i pozostawić na 3 godziny do odstania. Następnie przecedzić, przelać do spryskiwacza i wykonać oprysk. Wyciąg z mniszka lekarskiego można przechowywać około 2 miesięcy w szczelnie zamkniętym pojemniku.

8. Roztwór z sody oczyszczonej i oleju

Do wykonania roztworu potrzebne jest:

 • 1/3 łyżeczki sody,
 • 1 l ciepłej wody
 • 1 łyżeczka oleju.

Wszystkie składniki należy wymieszać. Gdy roztwór ostygnie, należy spryskać rośliny.

9. Roztwór z sody oczyszczonej i płynu do mycia naczyń

Do wykonania roztworu potrzebna jest:

 • ½ łyżeczki sody,
 • 1 l ciepłej wody,
 • parę kropli płynu do mycia naczyń.

Gdy roztwór ostygnie, należy przelać go do butelki ze spryskiwaczem i zastosować na zainfekowanych roślinach.

10. Roztwór z sody oczyszczonej i szarego mydła

Do wykonania roztworu potrzebna jest:

 • ½ łyżeczki sody,
 • 1 l ciepłej wody,
 • 2 ml szarego mydło.

Mydło i sodę rozpuścić w wodzie, ostudzić. Przelać do butelki.

11. Wywar z suszonej aksamitki

Z kwiatów aksamitki oraz wody należy przygotować wywar – 1 kg kwiatów zalać 5 l wody, gotować przez około 30 min. Następnie wystudzić, przecedzić i przelać do pojemnika ze spryskiwaczem.

12. Wywar z rumianku

Potrzebne będzie 300 g rumianku, który należy zalać 3 litrami wody. Gotować około 30 min. Odcedzić, ostudzić i przelać do butelki.

13. Wyciąg z liści ziemniaków

Do przygotowania wyciągu będzie potrzebne około 1,2 kg łodyg i liści ziemniaków, które należy zalać 5 l zimnej wody i pozostawić „do odstania” na kilka godzin.

14. Gnojówka z pokrzyw

Do 5 l pojemnika należy wsypać około 0,5 kg pokrzyw i zalać wodą. Pozostawić na około 2 tygodnie, codziennie mieszając. Aby zmniejszyć przykrą woń, należy wsypać około 0,5 szklanki tłuczonego kamienia. Do oprysku należy rozcieńczyć gnojówkę w proporcji 1:5.

Rośliny, których mszyce nie lubią

Mszyce „nie lubią” niektórych gatunków roślin. Dlatego, aby pozbyć się owadów, warto posadzić w pobliżu takie rośliny, jak:

 • lawenda,
 • mięta,
 • czosnek,
 • cebula,
 • nasturcja,
 • cząber.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*