Zalety i wady dużych przeszkleń w domu

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zgodnie z planem budowlanym przeszklenia w domu nie mogą być mniejsze niż 1/8 ściany. Jeśli chodzi o pomieszczenia takie jak kotłownia, czy łazienka, okna powinny zajmować minimum 1/12 powierzchni ściany. Do odgórnych wytycznych wyznaczonych przez prawo budowlane, dochodzą jeszcze sprawy estetyczne oraz architektoniczne. Sprawdźmy, jakie są zalety dużych przeszkleń i kiedy warto postawić na mniejsze okna. 

Zalety dużych przeszkleń w domu

Duże przeszklenia w domu mają sporo zalet. Przede wszystkim dzięki nim do pomieszczenia wpada więcej naturalnego światła słonecznego, co pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Dodatkowo nie musimy montować wielu lamp, ponieważ nawet wieczorem, zwłaszcza w lecie, wnętrze jest dobrze oświetlone. Ponadto, jeśli duże przeszklenia zostały zastosowane tam, gdzie ściany wychodzą na taras, możemy skorzystać z pięknego widoku na nasz ogród. Dzięki temu zyskamy poczucie spokoju, a naturalne, zielone elementy przyrody na pewno sprawią nam wiele satysfakcji.

Image from: pixabay.com

Wady dużych przeszkleń w domu

Niestety duże przeszklenia mają zarówno swoje dobre, jak i złe strony. Przede wszystkim sprawiają, że więcej promieni słonecznych wpada do środka, co może być dość problematyczne przy oknach ustawionych w kierunku południowym i południowo-zachodnim. W takim wypadku w trakcie upalnego lata możemy mocniej odczuć działanie słońca. Bardzo przydatne mogą się okazać specjalne rolety zaciemniające. Dobrym rozwiązaniem jest użycie podwójnych rolet – zewnętrznych, które całkowicie zaciemniają nam przeszklenie oraz rolet wewnętrznych dzień-noc, które możemy samodzielnie regulować. Jest to szczególnie przydatne w momencie, kiedy w pomieszczeniu z dużymi oknami zdecydujemy się na umieszczenie telewizora bądź biura. Regulacja rolet pomoże nam zmniejszyć ilość światła słonecznego, które będzie wpadało przez przeszklenie.

Należy również pamiętać, że im więcej przeszklenia zostanie zastosowane w danym pomieszczeniu, tym mniejsza jest izolacyjność cieplna. W przypadku dużych okien może być ona nawet pięciokrotnie niższa niż w mniejszych przeszkleniach. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wybór okien, które będą posiadały wzmacnianą taflę szkła o podobnej izolacyjności cieplnej, co przegroda murowana. Do montażu takich okien należy zamówić profesjonalną ekipę. Źle zamontowane ościeżnice okienne mogą stworzyć tzw. mostki termiczne, które zmniejszają izolacyjność i sprawiają, że ciepło ucieka z pomieszczenia. Przy dużych przeszkleniach należy zakupić okna, które posiadają bardzo grube przeszklenie. Warto również pomyśleć o zabezpieczeniu ościeżnic, by nie tracić cennego ciepła. Najczęściej ościeżnice są uszczelniane za pomocą pianki poliuretanowej, która jest elastyczna i dobrze przylega do ościeżnic. W montażu okien należy postawić na sprawdzoną ekipę, która doradzi nam, jakie okna możemy dobrać do danego pomieszczenia. Poza tym duże przeszklenia mogą wiązać się również z większą powierzchnią do mycia. Na szczęście na rynku dostępne są odpowiednie myjki do okien, które znacznie ułatwią nam czyszczenie szyb.

W jakich pomieszczeniach warto postawić na duże przeszklenia?

Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie dużych przeszkleń w salonie, w miejscu, gdzie okna będą wychodziły na taras. Można zastosować również przesuwane drzwi tarasowe z przeszkleniem, które zastąpią nam tradycyjne, uchylne drzwi balkonowe. To świetny wybór zwłaszcza przy dużym tarasie. Duże przeszklenia mogą być także wykorzystywane w przypadku okien dachowych. Tu jednak warto zainwestować w rolety zaciemniające oraz dobrą izolację ościeżnic. Zastosowanie dużych okien wymaga od nas wykupienia dodatkowej uszczelki, która ochroni nas przed uciekaniem ciepła z pomieszczenia. Ważne jest również zastosowanie filtra, który zatrzymuje kurz oraz przeciwdziała dostawaniu się owadów do pomieszczenia. Można go czyścić samodzielnie za pomocą odkurzacza.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*