Grubość kostki brukowej. Jaką wybrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Podjazd, ścieżkę od furtki do drzwi wejściowych najlepiej jest wybrukować. Dzięki temu można zrealizować nawet najbardziej ambitny projekt architekta krajobrazu. Jaką grubość kostki brukowej warto wybrać?

Dlaczego grubość kostki ma znaczenie?

Grubość kostki ma bardzo duże znaczenie. Parametr ten uwarunkowuje miejsce jej położenia. Grubość jest wytrzymałością kostki na nacisk – inna jest potrzebna do budowy ścieżek, a zupełnie inna na miejsca parkingowe. Tym samym prawie niemożliwe jest zastosowanie jednej grubości kostki na całej posesji. Powinna być ona dostosowana do planowego ruchu (pieszego lub samochodowego) po terenie, na którym będzie ułożona.

Dostępne grubości kostki brukowej i ich zastosowanie

Kostka brukowa o grubości 4 cm jest najcieńsza wśród wszystkich typów dostępnych na rynku. Można ją stosować na powierzchniach przeznaczonych do ruchu pieszych i ewentualnie rowerów. Kostka brukowa o grubości 4 cm będzie świetnym rozwiązaniem na ścieżki w ogrodzie, wykończenie tarasu oraz chodnika prowadzącego od bramki do drzwi wejściowych. Maksymalne obciążenie tej kostki wynosi 2 tony. Może być stosowana na podjazdach, o ile ciężar samochodu nie jest większy niż 2 tony.

Najbardziej uniwersalna kostka brukowa ma grubość 6 cm. Jest jedną z najczęściej układanych w Polsce. Kostka o tej grubości może zostać ułożona na terenie przeznaczonym zarówno do ruchu pieszych, jak i samochodów. Sprawdzi się również jako nawierzchnia na małym parkingu. Wielu inwestorów decyduje się na tę grubość kostki.

Kostka brukowa o grubości 8 cm bez problemu wytrzymuje duże obciążenie. Może zostać zastosowana w miejscu, gdzie przewidywany jest ruch samochodów ciężarowych. Kostkę tej wielkości można zastosować również na parkingach i drogach dojazdowych, na których będzie duży ruch.

Kostka brukowa o grubości od 10 cm do 14 cm nie jest stosowana w przydomowych ogrodach. Głównym powodem jest wysoka cena – ponad 40 zł za 1 m2. Kostka o tej grubości najlepiej sprawdzi się w miejscach narażonych na duże obciążenia np. składy budowlane, parking maszyn budowlanych.

Podbudowa kostki ma znaczenie

Niezależnie od grubości kostki, trzeba wykonać prawidłową podbudowę pod nią. Na tym etapie najczęściej powstają błędy, które powodują m.in. zapadanie się kostki i powstawanie kolein. Co powoduje konieczność wykonywania prac naprawczych.

Grubość i rodzaj materiału wykorzystanego na podbudowę powinien być dopasowany do przeznaczenia terenu. Jeśli teren będzie wykorzystywany do ruchu pieszych, to wystarczy podbudowa z piasku o wysokości od 10 cm do 20 cm. Podbudowę pod podjazd lub parking najlepiej jest wykonać z suchego betonu o grubości od 25 cm do 30 cm. Jeśli po wybrukowanym terenie będą poruszały się samochody ciężarowe, to podbudowa z suchego betonu powinna mieć grubość około 40 cm.

Przeczytaj też: https://budowaidom.pl/budowa/co-powinno-zostac-sprawdzone-po-budowie-domu/

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Wiga 06.11.2021

    To jest bardzo ważne i trzeba wybrać odpowiednią grubość bo inaczej jeśli będzie to podjazd na duże auta, inaczej tarasik dla rodziny. Warto jednak mieć dobrych doradców

  • sokorip 26.11.2021

    mi pomogli przy zakupie. Jestem już po założeniu kostek i wygląda lepiej niż się spodziewałem w wizualizacji 🙂